A Természetjáró szakosztály 1974. május 25-én Varró Gusztáv, a Megyei Szövetség akkori főtitkára javaslatára alakult meg 40 fővel az Építők SC
(FÁÉV majd ARÉV) keretén belül.
Már az első év folyamán őt természetjárónk megszerezte a bronz fokozatú túravezetői minősítést.
Az első túra a Vértesbe vezetett.
A szakosztály tagjai az anyavállalat mindenkori segítségével igen sok társadalmi munkát végeztünk:
- Bodajkon a szép kilátást nyújtó hegytetőn pihenőhelyet létesítettünk, padokat helyeztünk el.
- A Velencei hegységben az Anikó forrást kiépítettük, közelében pihenőhelyet, esőbeállót és szalonnasütő helyet létesítettünk.
Sajnos azóta vandál pusztítók megsemmisítették ezeket a munkákat.
Viszont a forrás sorsát továbbra is szívünkön viseljük, így a pákozdi iskola egy osztályának tanulóival közösen rendszeresen takarítjuk.
Vállalatunk építette a Varjú-vári turista házat a Gaja patak völgyében.
Sok-sok túrát szerveztünk a Vértes-, a Velencei hegységbe, valamint a Bakonyt is számtalanul meglátogattuk, de távolabbi helyekre is elmerészkedtünk.
1986-ban meghirdettük a Velence-25 teljesítmény túrát, amely azóta évente megrendezésre kerül Velence 10-25-35 néven és nemzetközi IVV túrává nőtte ki magát általában 300-400 résztvevővel.
A sikeres gyalogtúrázás feltétele a turista utak és a jelzések karbantartása. Ilyen munkálatokat a Velencei hegység területén végeztünk.
A hazai túrák mellett a szomszédos országokba is elkalandoztunk. Így többször jártunk Felvidéken, Kárpátalján, Erdélyben, Horvátországban, Szlovéniában, Ausztriában és Csehországban is.
Jelenleg a szakosztályunk mintegy 120-as taglétszámmal rendelkezik.
A 11 fő túravezető – közülük öten rendelkeznek ezüst minősítéssel – tervezik és szervezik programjainkat. Évente kétszer adunk ki részletes munkatervet, amelyben többek között könnyű gyalogos túrák, autóbuszos és vonatos városnézések találhatók.
Szakosztályunk tagja a Székesfehérvár Városi-, a Fejér megyei- és a Magyar Természetjáró Szövetségnek.
A szakosztály ügyeleti napjain a Gáz u. 19. alatti Sportcsarnokban általában havonta két alkalommal, hétfői napokon 16-17 óra között lehet információkat szerezni, esetleg belépni tagjaink közé. A pontos időpontok és túravezetők elérhetősége a munkatervünkben megtalálhatók.
Összeállította Harsányi Lászlóné visszaemlékezései alapján:
Dorcsák Árpád


VELENCE 10/25/35 gyalogtúra 2018. május 26.
A székesfehérvári ALBA REGIA S.C. Természetjáró Szakosztálya 2018. május 26-án, szombaton teljesítménytúrát 30. alkalommal, míg IVV /Nemzetközi Népsport Szövetség/ túrát hatodszor szervez a Velencei-hegység legszebb részeire.
Bővebb infó:
Velence 10/25/35 gyalogtúra kiírása




